Biz Sizi Arayalım

Ford Araç Bakım, Onarım ve Tamiri

02.01.20 Tarihinde yayınlandı.

Ford Aracınızın Bakım ve Onarımı

Ford, aracınızın üretiminde olduğu kadar bakım ve onarım-tamir hizmetine de önem verir. Son derece profesyonel servis ekip ve teknisyenlerimiz, Ford marka aracınızın performansı ve güvenli bir sürüş sağlamasının yanında, ikinci el değerini de en üst düzeyde korumanıza yardımcı olurlar. Erdeğer Ford Yetkili Satıcısı veya Servisimizde, aracınızın her parçasını yakından tanıyan uzman kişilerce verilen profesyonel hizmet ve kaliteli orijinal yedek parçalar sayesinde, ödediğiniz ücretin karşılığını alacağınıza emin olabilirsiniz.

Binek araçlardan Ford Fiesta, Kuga, B-MAX, Yeni Ford Mondeo, C-MAX ve Grand C-MAX, S-MAX, Galaxy, Yeni Ford Focus ve ticari araçlardan Ford Transit, Tourneo Courier, Transit Courier, Tourneo Connect, Transit Connect, Tourneo Custom, Transit Custom veya Yeni Ford Ranger sahibiyseniz ihtiyaç duymanız halinde servis randevusu alabilirsiniz.

Periyodik Bakım

Periyodik bakım, küçük sorunların büyüyerek, yüksek maliyetli sorunlara dönüşmesini önler. Böylece hem sizi hem de aracınızı korumaya yardımcı olur.
Ford'un sunduğu üstün kaliteli bakım hizmetleri sayesinde garanti kapsamındaki haklarınızın yanı sıra aracınızın ikinci el değeri de korunmuş olur. Ford'un üstün kaliteli bakım hizmetleriyle birlikte aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi alma imkanınız da olacaktır:
 
• Rekabetçi ürün ve hizmet teklifleri
• Hızlı ve sorunsuz randevu sistemi
• Belirlenen bakım için net fiyat 
• Size en uygun zamanda araç teslimatı
• Fatura ve yapılan bakım işlemleri

Periyodik Bakım Kapsamları

Ford marka aracınızın performansını korumak ve yüksek tamir maliyetlerini önlemek için, kilometresine ya da yıllık dönemlerine göre (hangisi daha önce dolarsa) aracınızın bakımını yaptırmanız gerekir. 

Ford marka aracınız için önerilen Ford Servis bakım aralıklarını öğrenin.
 

Geri çağırma kampanyasından aracım etkileniyor mu?

Çok düşük bir olasılık da olsa güvenlik nedeniyle bazı araçlarımızı geri çağırmamız gerekirse, ya resmi araç tescil kayıtlarında ya da kendi kayıtlarımızda aracın sahibi olan kişiye ulaşarak, tamir işleminin mümkün olan en kısa sürede tamamlanmasını talep ederiz. Dilerseniz, daha fazla bilgi almak için Erdeğer Ford yetkili servisimize de danışabilirsiniz.

Muayeneden önce son çıkış

Ford’unuzu periyodik muayene öncesi Erdeğer yetkili servisimize getirin, ücretsiz kontrolle rahat edin.

Detaylı Bilgi İçin TıklayınMuayeneden önce son çıkış

Kullanıcı Kontrolleri

Aracınızın,  performansının korunması için, Ford Yetkili Satıcı ve Servisimiz tarafından düzenli bakım yapılması son derece önemlidir. Ancak, iki bakım arasındaki sürede, sizin de yapabileceğiniz bazı kontroller vardır. Diğer kontrol ve öneriler için lütfen kullanıcı el kitabına bakınız.

Sık Sorulan Sorular

Lastikler

Lastikleriniz için doğru basınç düzeyini öğrenin ve en az iki haftada bir, kaliteli bir ölçüm aletiyle ya da benzin istasyonlarında bulunan hava pompalarıyla lastiklerin basıncını kontrol edin. Lastiklerin yan duvarlarında kesikler olup olmadığını kontrol edin. Eğer lastiklerden birine sık sık hava basmanız gerekiyorsa, hava kaçıran bir deliğin olması muhtemeldir. Yedek lastiğinizi kontrol etmeyi de unutmayın. Yedek lastik yerine Erdeğer Ford Yetkili Satıcı ve Yetkili Servisimizin önerdiği lastik tamir kitini de kullanabilirsiniz.

Alet Çantası

Temel araç çantasını nasıl edinebileceğinizi öğrenmek için kullanıcı el kitabına bakın. Çantanızda en az bir kriko ve tekerlek sökme aletleri bulunmalıdır. Aracınızın güvenli bir biçimde kaldırılması için, kriko takma noktalarının hangileri olduğunu öğrenin. Eğer jantlarda vida varsa, alet çantanızda somun anahtarı bulunmasına dikkat edin. Eğer aracınızda yedek lastik bulundurmuyorsanız, lastik şişirme kitini bulmak için kullanıcı el kitabına bakabilirsiniz.

Motor Yağı

Uzun yolculuklara çıkmadan once ve en az iki haftada bir yağ çubuğunu kontrol ediniz. Aracınızın yağını ve filtresini, önerilen sürelerde değiştirtiniz. Aracınız çok yağ tüketiyorsa, bu, motorda bir sorunun belirtisi olabilir.

Su

Soğutucu düzeyini düzenli aralıklarla kontrol edin ve eksilmişse tamamlayın; ancak bu işlemi yalnızca motor soğukken yapın. Kışa girerken antifriz oranına baktırın. Antifriz, soğutucunun donmasını engellemenin yanı sıra aynı zamanda soğutma sisteminin çürümesini de engellediği için yıl boyunca kullanılması önemlidir.

Silecekler

Sileceklerin lastikleri zamanla aşınır ve camı kirletmeye başlar. Daha iyi performans için sileceklerin lastiklerini yılda en az bir kez değiştirmelisiniz.

Ön Cam Yıkaması

Cam suyunuzu düzenli olarak kontrol edin. Yaz ve kış aylarında, cam suyunuzda kaliteli bir katkı ürünü kullanın. Su, yoldan sıçrayan yağlı çamurun temizlenmesinde tek başına etkili olmaz, kış aylarında ise donabilir.

Ön Cam

Ön camınızı düzenli olarak kontrol ederek, sıçrayan taşların zarar verip vermediğine bakın. Camınız kırılmış ya da çatlamışsa en kısa sürede mutlaka değiştirin. Ön camınızdaki kırık ya da çatlak, görüşünüzü etkileyebilir ya da dikkatinizi dağıtabilir. Küçük çatlaklar zamanla yayılarak, camın kırılmasına neden olabilir. Camlarda oluşan birçok çatlak, Erdeğer Ford Yetkili Satıcı ve Yetkili Servisimiz tarafından onarılabilmektedir.

Far ve Lambalar

Aracınızın tüm far ve lambalarını haftada bir kez kontrol edin. Kontrol sırasında, sinyal, stop ve sis farlarını da mutlaka gözden geçirin. Far ve lambaları düzenli olarak temizleyin, kötü hava şartlarında, aracınız hareketsiz haldeyken nemli bezle silin.

Hidrolik Direksiyon Sistemi

Yağ haznesini ayda bir kez kontrol edin. Aracınızın Hidrolik Direksiyon Sisteminde mutlaka kullanıcı el kitabında belirtilen uygun hidrolik yağını kullanın. Kullanılması gereken doğru yağları Erdeğer Ford Yetkili Satıcı ve Yetkili Servisimizden temin edebilirsiniz.

Kaporta

Paslanmanın önlenmesi için kaportada oluşan hasarların en kısa zamanda tamir edilmesi gerekir. Aracınızın uzatılmış güvence paketi varsa, aracınızı her yıl en az bir kere Ford yetkili servisimize götürün. Aracın sizden önceki sahibinin bakım ve servis kayıtlarını düzenli ve güncel tutup tutmadığını kontrol edin.

Klima Gazı Kontrolleri

Satışa sunduğumuz araçlardan bazıları R134a klima gazı ile çalışmaktadır. Bu araçlar aşağıda belirtilen tarihlerde daha düşük karbon emisyonu ile çalışan yeni klima gazına (R1234yf) geçecektir.

Belirtilen tarihler araçların üretim tarihlerini belirtmektedir ve en güncel bilgi Erdeğer Ford yetkili servisimizden alınabilir.

Resim Galeri