Biz Sizi Arayalım

Yokuş Aşağı Giderken Vitesi Boşa Almak Doğru mudur?

26.05.22 Tarihinde yayınlandı.

Yokuş Aşağı Giderken Vitesi Boşa Almak Doğru mudur?

Yokuş Aşağı Giderken Vitesi Boşa Almak Doğru mudur? Günümüzde araç kullanıcılarının çok yaptıkları hatalardan biri yokuş aşağı inerken veya seyir halinde vitesi boşa almalıdır. Yakıt tüketimi açısından  tasarruf sağlanıldığı  düşünülse de tasarruftan çok zarara yol açmakta. Yakıt tasarrufu sağlayacağı düşünülerek yapılan bu hata yakıt tasarrufuna katkı sağlayacağı düşünülüyor olsa da bu aslında mümkün değildir. Aksine araçların fren sistemi motora bağlantılıdır ve oluşan negatif basıncı kullanmaktadır. Dolayısıyla sürücü yokuş inerken vitesi boşa aldığında frene basıp çektikçe oluşan negatif basınç azalmaya başlar. Bunun sonucunda belli bir dönem sonra fren sertleşerek tutmamaya başlar. Ayrıca yakıt tüketimi devam edeceği için yakıt tasarrufu değil tüketimi artmış olacaktır. Araç kullanıcıları yakıt tasarrufu sağlayabilmek için yokuştan aşağı inerken vitesi boşa almak yerine ayağını gaz pedalından çekmeleri daha doğru bir hareket olacaktır. Bu şekilde yakıt tüketimi alacaktır.

Günümüzde yakıt fiyatlarının sık sık artması nedeniyle araç kullanıcılarının yakıt tasarrufu sağlamanın yollarını aramaya başlamışlardır. Fakat çoğu insanlar arasında yanlış yayılan bilgilerin uygulanması nedeniyle araçta yakıt tasarrufu sağlamak yerine büyük zararlara neden olunabilmektedir. Yani tam olarak hakkında bilgi sahibi olunmayan bir düşünce uygulamamalıdır.

Vitesi Boşa Alarak Araç Kullanmak Güvenli Midir?

Sürücülerin güvenli bir sürüş gerçekleştirebilmeleri için kesinlikle araçlarını boş vitesle kullanmamaları gerekmektedir. Çünkü boş vitesle çalıştırılan araçtaki tepkime hızı, diğer araçlara oranla farklılık göstermektedir. Araçlarda vites boşa alındığında fren algılaması gecikmektedir. Fren sisteminde algılamada yaşanan 1–2 saniyelik gecikme nedeniyle beklenmedik olumsuz olaylar yaşanabilmektedir. 

Araçta Vites Hangi Durumlarda Boşa Alınabilir?

Bazı durumlar da araçların vitesini boşa almak önerilir. Örneğin aracın trafik ışıklarında beklediği durumlarda veya ya da uzun süreli bekleme gerektiren durumlarda sürücü vitesi boşa alıp beklemesi daha sağlıklı olacaktır.

Yakıt Tasarrufu Sağlayabilmek İçin Vites Hangi Şekilde Kullanılmalıdır?

Bilinenin aksine yokuş aşağı giderken araçta vitesi boşa almak yakıt tasarrufuna katkı sağlamamaktadır. Yakıt tasarrufu sağlayabilmenin en güzel yolu aracın doğru bir şekilde devirde ve en doğru vites ile kullanılmasıdır. Sürücüler yüksek hızla gitmek istediklerinde düşük vites, düşük hızla gitmek istediklerinde yüksek vites kullanmamaya özen göstermelidir. Hıza göre vites seçimi doğru olarak ayarlandığı takdirde araçta yakıt tasarrufu sağlanmış olacaktır.

Birçok modern araçta vitesin, hıza göre ayarlanması için gösterge ekranında gerekli olan uyarılar yapılmaktadır. Bu nedenle hız ve vites arasında doğru olan ayar sağlanmaktadır.