Biz Sizi Arayalım

Bursa'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıl dönümü kutlu olsun...

11.09.19 Tarihinde yayınlandı.

I. Cihan Harbi sonrası ülkenin birçok şehri İtilaf Devletleri tarafından işgal edilmişti. 1920' de Yunanlılar önce İzmir ve çevresini sonrasında da 2 Temmuz 1920' de Karacabey ve Mustafakemalpaşa'yı işgal etmişlerdir. Yine akabinde 6 Temmuz 1920 tarihinde de İngilizler tarafından Gemlik işgal edilmiştir.

Bursa’da Yunan işgali ile çok büyük acılar yaşandı. Ankara'da bulunan Türkiye Büyük Millet Meclisi kürsüsüne, Bursa'nın düşman işgalinden kurtulmasına kadar kalmak üzere kara bir örtü kaplandı.

Bu yıllarda Bursa halkının yaklaşık 1/3'ü müslüman değildi. Bu sebeple mücadele etmek için, Bursalıların büyük bir kısmı dağlara çıkmış, bir kısmı ise Kuvvay-ı Milliye için istihbarat çalışmalarına katılmak üzere kentte kalmıştı. Yunanlılar birçok türbe ve kutsal mekanlara tecavüz ve hakarette bulunmuşlar, bu tutumları da halkı onlara karşı daha fazla öfkelendirmiştir. Bursa, 2 yıl, 2 ay 2 gün düşman işgalinde kalmıştır. Bursa 11 Eylül 1922 tarihinde düşman işgalinden kurtulmuş, Yunan askerleri şehirden çekilmişlerdir. Bu mücadelede, ordu kadar, silahlı milislerin de katkıları büyük olmuştur.

Resim Galeri