Biz Sizi Arayalım

Ford Trucks Bakım ve Onarım

02.01.20 Tarihinde yayınlandı.

Ford Kamyon ile satıştan sonra da birlikte


Siz de Ford Trucks’lı olun. Aracınızın performansını, güvenliğini ve 2. el değerini Ford Trucks Satıcısı ve Servisimizle koruyun. Hem de en ufak aksamlarını bile yakından tanıyan profesyonel servis, kaliteli ve orijinal yedek parça güvencesiyle. Unutmayın! Ford Trucks sadece üretimde değil bakımda, onarım ve tamir hizmetinde de yanınızda.


Periyodik Bakım

Kamyonunuzun performansını korumak ve yüksek tamir maliyetlerini önlemek için bakımınızı ihmal etmeyin. Ford Trucks güvencesi ile kilometre, motor çalışma saati ya da kullanım zamanına göre; kontrol ve değişim seçeneklerinden yararlanın. 


Periyodik Bakım Yaptırın
Küçük sorunların büyüyerek, yüksek maliyetli sorunlara dönüşmesini önleyin Hem kendinizi hem de aracını koruyun. Garanti kapsamındaki haklarınızın yanı sıra aracın ikinci el değerini de yüksek tutun.

Ford Trucks Periyodik Bakım Stratejisi

2016 Model Yılı Ford Trucks araçlarla birlikte iki grupta periyodik bakım yaptırabilirsiniz.

 • Akıllı Motor Bakımları
 • Standart Mekanik Bakımları

Akıllı motor bakımı tercih ederseniz Ford Trucks aracınızın üzerindeki sensörlerden alınan bilgiler, motor kumanda ünitesinde (ECU) işlenerek motor yağ yaşlanması hesaplanır. Motor bakım zamanı geldiğinde sistem sizi uyarır. 

Standart mekanik bakımı tercih ederseniz de aracınızın kilometresine, motor çalışma saatine ya da kullanım zamanına göre (hangisi daha önce dolarsa) periyodik uygulama yapılır. 

Bu kapsamda aşağıda belirtilen aralıklarda mekanik bakımlarınızı yaptırmayı ihmal etmeyin. Hem kendinizi ve aracınızı koruyun hem de aracınızın değerini hep maksimumda tutun. 

2016 MY öncesi Ford Trucks Araçlarda 

 • Yol Araçları ve Çekiciler - *60.000 KM /1 Yıl (*Hangisi önce dolarsa) 
 • İnşaat Serisi - *30.000 KM/750 MÇS/1 Yıl (*Hangisi önce dolarsa) 

Ford Trucks 2016 MY ve F-MAX Araçlarda

 • 9 lt Yol Araçları - *120.000 KM /1,5 Yıl (*Hangisi önce dolarsa)
 • 12,7 lt Yol Araçları ve Çekiciler - *150.000 KM /1,5 Yıl (*Hangisi önce dolarsa) 
 • İnşaat Serisi - *60.000 KM /2250 MÇS/1,5 Yıl (*Hangisi önce dolarsa)  

Ford Trucks aracınızı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Hususlar; 

Hava ve yağ filtreleri 

 • Aracınızın ana filtre elamanı değişim zamanları için mutlaka garanti ve servis kılavuzuna bakın.
 • Ford Otomotiv Sanayi’nce onaylanmış olan yağ ve hava filtrelerini kullanın.

Yağ İlaveleri 

 • Yağ seviyesi min. çizgisine ininceye kadar yağ ilave etmeyin.
 • Yağ seviyesinin max. çizgisinin üzerine çıkmamasına dikkat edin.
 • Yağ seviye ikaz ışığı yandığında motora yağ ilave edin.

Motor 

 • Aracınızın viteste iken marş motorunun çalışmasını engelleyen bir emniyet sistemi ile donatılmış olmasına dikkat edin.
 • El kitabında yer alan motor çalıştırma talimatlarına mutlaka uyun.
 • Çalıştırma sonrası yağbasıncı yükselene kadar motor devrini yükseltmeyin.
 • En iyi çekişi elde edebilmek için aracınızı devir göstergesinin yeşil bölgesinde kullanmaya özen gösterin. (1050-1600 rpm)
 • Motorunuzu durdurmadan önce turbo şarj ünitesinin yağlanmasının sürdürülmesi için 1 dk. kadar rölantide çalıştırın.
 • Otomatikleştirilmişşanzımanlı araçları mümkün olduğunca otomatik modda kullanın.

Enjektör Pompası 

 • Aracınızın enjektör pompasının tüm ayarlarının fabrikamız tarafından yapılmış ve mühürlenmiş olmasına dikkat edin.
 • Yetkili servisler dışında enjektör pompasının ayarları ile oynanmasına kesinlikle izin vermeyin.

Fren Sistemi 

 • Hava tanklarının suyunu her gün boşaltın.

Diferansiyel Kilidi 

 • Aracınızdaki diferansiyel kilit ikaz lambası, diferansiyel kilit anahtarıbasılıdeğilken yandığında, yetkili servise başvurun.
 • Süratiniz saatte 20 kilometreyi aştıktan sonra diferansiyel kilidini kullanmayın.

Diferansiyel Yağ Değişimi 

 • Kabini kaldırmadan önce, el freninin çekili olduğundan, vitesin boşa alındığından ve ön kaputun açık olduğundan emin olun.

Yakıt 

 • Aracınızın motoru EN590 standartlarına uygun EURO DİZEL ile çalışacak şekilde tasarlandığından dolayı ucuz mazot kullanımı motorun işlevi ve parçaları açısından büyük bir risk oluşturmaktadır. Ayrıca ucuz mazot olarak bilinen kötü yakıtların kullanılması, motorlarımızın ömrünü kısaltmakta ve gücünü düşürmektedir. Bu yüzden yakıt sistemiyle ilgili aracınızda herhangi bir problemle karşılaşmamak için yakıt olarak Euro Dizel (En 590 standartlarına uygun) kullanmamaya özen gösterin.

Üre 

 • Euro5 veya Euro6 emisyonuna sahip Ford Trucks aracınızda üre sistemi bulunur. Üre deposuna, Üre harici kimyasal madde katmayın. Depoya sadece DIN 70070 / ISO 22241-1 standardına uygun üre koyun.

Not: Aracınızın her türlü bakım ve onarımını yetkili servislerde ve orijinal parçalarını kullanarak yaptırmanızı tavsiye ederiz. Bakım aralıkları markete göre farklılık göstermektedir.

Ford Trucks size zahmet vermez, nerede olursanız olun sizi ihmal etmez!

Biliyoruz, sürekli bir yerlere yetişmeye çalışırken aracınızı servise götürmek çok zor. Bu yüzden size özel Yerinde Bakım Hizmeti veriyoruz. Artık yetkili servis istediğiniz an ayağınıza geliyor, aracınızın bakımını en doğru şekilde gerçekleştiriyor. Bu hizmetle, özellikle belediye ve inşaat filosu araç sahiplerinin hayatı da ve işi de kolaylaşıyor.

Gezici Servis

O kadar işin arasına bir servisi dert etmeyin. Ford Trucks’ı arayın, servis ayağınıza gelsin. 

 Ford Trucks'ın hizmetler dünyasında;

 • Periyodik bakım
 • Motor parça değişimi
 • Şanzıman onarımı
 • Elektrik tesisatı tamiri ve değişimi
 • Lastik bakımı
 • Trim tamiri
 • Elektronik teşhis (Diagnos)
 • Mekanik parça değişimi işlemleri ayağınıza geliyor.

 

Yardıma ihtiyaç olan her an Ford Trucks yanınızda!

Seyir halindeyken oluşabilecek sorunlar için yerinde servis hizmeti Ford Trucks’ta. Hem de gerektiğinde otel konaklaması ve uçak bileti teminiyle. Unutmayın! Nerede kalırsanız kalın, Ford Aktif Yol Destek Asistanı'nı arayın. 

Yasal Metin: 
Söz konusu hizmetler, aracın Ford Trucks Yetkili Servisi'ne çekilmesi ve aynı gün içinde onarılamaması durumunda sağlanır. Uçak bileti, ekonomi sınıfı olup otobüs yolculuğunun 6 saatten uzun olması durumunda ve aracın ruhsatında belirtilen sürücü dâhil koltuk sayısıkadar yolcu için sağlanır. Taksi hizmeti her yol yardım hizmetinde 1 defa ve maksimum 150 TL’ye kadar ve uygunluk durumuna göre sağlanır. Konaklama, arıza yerinin, sürücünün ikametgâhından en az 120 kilometre uzakta olması hâlinde, aracın ruhsatında belirtilen sürücü dâhil koltuk sayısı kadar yolcu için arıza yerinde veya en yakın lokasyondaki dört veya beş yıldızlı ya da eşdeğer bir otelde en fazla tam pansiyon olacak şekilde ve en çok iki gün süreyle konaklama olanağı sağlanır. Konukların otel konaklaması esnasındaki ekstra harcamaları (mini bar, spor salonu, spa, kuaför vb.) bu hizmetin kapsamına dâhil değildir. Detaylar Ford Trucks Yetkili Servisimizde.

Filo ya da bireysel fark etmez!

Her türlü satın alımınızda bakım paketlerimize %30 yedek parça ve %40 işçilik indirimi ile sahip olun, gelecekte oluşabilecek yedek parça fiyat artışlarından etkilenmeyin. Bu paketleri tüm yetkili servislerimizde kullanın, dilerseniz paketinizi araç kredinize dahil edin. Bakım paketlerimiz ilginiz çektiyse ilgili detaylara Satış Sonrası Kampanyaları altında ulaşabilirsiniz.

Araçlarınız Ford Trucks güvencesinde!

Ford Trucks aracınızda yaşayacağınız sorunlara karşı sizleri korumaya alıyoruz. Yeni aldığınız aracınızın güvence süreleri ile bilgileri inceleyebilirsiniz.

Aracınızla daha da yakın olun diye sizlere kullanıcı el kitabı hazırladık. Bu kitapta, aracınız ile ilgili teknik ve donanımsal bilgilerden, kullanım sırasında önem teşkil eden ayrıntılara kadar pek çok bilgiye ulaşıp; Ford Trucks'ın sunduğu ayrıcalıklı sürüşkeyfinden sonuna kadar yararlanabilirsiniz. Aracınızı anlamak, daha güvenli ve daha keyifli bir sürüş deneyimi yaşamak için el kitabını hemen indirin! 

Aracınızla daha da yakın olun diye sizlere kullanıcı el kitabı hazırladık. Bu kitapta, aracınız ile ilgili teknik ve donanımsal bilgilerden, kullanım sırasında önem teşkil eden ayrıntılara kadar pek çok bilgiye ulaşıp; Ford Trucks'ın sunduğu ayrıcalıklı sürüşkeyfinden sonuna kadar yararlanabilirsiniz. Aracınızı anlamak, daha güvenli ve daha keyifli bir sürüş deneyimi yaşamak için el kitabını hemen indirin! 

Çekici modelleri için kataloğu indirin. 

İnşaat modelleri için kataloğu indirin.

Yol modelleri için kataloğu indirin.

Ford Trucks kullanım kılavuzunu indirin.

F-MAX kullanım kılavuzunu indirin.