Biz Sizi Arayalım

Ötv Muafiyetli Araç Satışı

06.01.21 Tarihinde yayınlandı.

Ötv Muafiyetli Araç Satışı

ÖTV Muafiyeti nedir?

Engelli bireylerin ÖTV muafiyeti hakkını belirleyen en önemli unsur, tam teşekküllü devlet hastanesinden alınan Engelli Sağlık Kurulu raporunda belirtilen engel oranıdır. Kanunlara göre engel oranı %90 ve üzeri olan bireyler ÖTV'den muaf olarak Erdeğer Yetkili Satıcı ve Servisi’nden otomobil sahibi olabilirler. Bu bireylerin araç kullanmasının mümkün olmadığı durumlarda, 3. dereceye kadar yakınları da B sınıfı bir ehliyet sahibi olmak kaydıyla, engelli bireye ait bu araçları kullanabilmektedirler. Tüm vücut fonksiyon kaybı oranı %90 ve üzeri engel sahibi bireylerin raporlarında, araç kullanmalarına engel bir durumlarının olmadığının belirtilmesi ve H sınıfı ehliyet sahibi olmaları kaydıyla, kendilerinin de bu araçları kullanmaları mümkündür. Raporda belirtilen ortopedik engel oranı %40 ve üzerinde olan engelli bireylerin bu istisnadan faydalanabilmesi için; kişinin engeline özel aksam ile hazırlanmış aracını kendisinin kullanmasına engel bir durumun olmadığı açıkça belirtilmiş olmalıdır. Ancak bu koşulla ÖTV muafiyetinden faydalanarak araç sahibi olabilir ve bu araçları kendileri kullanabilirler.

Sıkça Sorulan Sorular

Engelli bir yakınım var, ÖTV indiriminden yararlanabilir miyim?

 

Sağlanan ÖTV indirimi yalnızca engelli bireyler için tanınan bir haktır ve bu haktan yararlanmak için aracın engelli bireyin üzerine kayıtlı olması gerekmektedir. 

ÖTV muafiyetiyle alınan aracı kimler kullanabilir?

 

 Engelli bireylerin araç kullanmasının mümkün olmadığı durumlarda, üçüncü dereceye kadar yakınları da B sınıfı bir ehliyet sahibi olmak kaydıyla, engelli bireye ait bu araçları kullanabilmektedirler. Tüm vücut fonksiyon kaybı oranı %90 ve üzeri engel sahibi bireylerin raporlarında, araç kullanmalarına engel bir durumlarının olmadığının belirtilmesi ve H sınıfı ehliyet sahibi olmaları kaydıyla, kendilerinin de bu araçları kullanmaları mümkündür.  

ÖTV muafiyeti ya da indirimiyle otomobil satın almak için sağlık raporundaki engel oranı ne olmalıdır?

 

ÖTV muafiyetinden faydalanmak için tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık raporunda engel oranının (tüm vücut fonksiyon kaybı) %90 ve üzeri olması gerekmektedir.
 Ortopedik engel oranı %40 ve üzeri bireylerin ise bu istisnadan faydalanabilmesi için; kişinin engeline özel aksam ile hazırlanmış aracını kendisinin kullanmasına engel bir durumun olmadığı Engelli Sağlık Kurulu raporunda açıkça belirtilmiş olmalıdır. Aynı zamanda bu bireylerin H sınıfı bir ehliyet sahibi olması da gerekmektedir.

Zihinsel engelli bireyler ÖTV indiriminden faydalanabilir mi?

 

Erdeğer Otomotiv’de engel oranı %90 veya daha fazla olan bireyler engel türü fark etmeksizin ÖTV indiriminden faydalanabilirler.

Engel oranı %90 ve üzeri olan 18 yaşından küçük bireyler adına ÖTV Kanunu’nda belirtilen istisnadan yararlanarak araç satın alınabilir mi?

 

 Engel oranı %90 ve üzerinde olan malul ve engellilerin yaşıyla ilgili bir sınırlama bulunmamaktadır. Engellilik derecesi (tüm vücut fonksiyon kaybı oranı) %90 ve üzerinde olan tüm engelliler tarafından ilk satın alınacak araçta ÖTV istisnasından yararlanmak mümkündür.

Engelli bir bireyim, ilk araç alımımda ÖTV muafiyetinden faydalanabilir miyim?

 

  Aşağıdaki yasada belirtilen şartlara uymanız durumunda beş yılda bir defaya mahsus ÖTV’den muaf olabilirsiniz.

  -  87.03 (motor silindir hacmi 1.600 cm³’ü aşanlar hariç), 87.04 (motor silindir hacmi 2.800 cm³’ü aşanlar hariç) ve 87.11 G.T.İ.P. numaralarında yer alanların, engellilik derecesi %90 veya daha fazla olan malul ve engelliler ve yine 87.03 (motor silindir hacmi 1.600 cm³’ü aşanlar hariç), 87.04 (motor silindir hacmi 2.800 cm³’ü aşanlar hariç) ve 87.11 G.T.İ.P. numaralarında yer alanların, bizzat kullanma amacıyla engelliliğine uygun hareket ettirici özel tertibat yaptıran malul ve engelliler.
Güncel verilere Buradan ulaşabilirsiniz.

Engelli bireyler araçlarını aldıktan 5 yıl sonra engeli olmayan bir kişiye ÖTV ödemeden satabilirler mi?

 

  Bir engelli aracının 5 yıl içinde satılması durumunda ÖTV istisnası hakkı kaybedilir ve ödenmesi gerekir. 5 yılını tamamladıktan sonra ise herhangi bir ÖTV ödemesi yapılmadan satılabilir. 

Engelli birey üzerine olan sıfır aracın ilk alımından sonra aracın kullanılamaz hale gelmesi durumunda yeni alınacak olan araç için ÖTV ödenir mi?

 

   İlk satın alınan aracın kullanılamaz hale gelmesi durumunda, ikinci bir sıfır araç alımında da aynı istisnadan yararlanılabilir. (İlk araç satın alım tarihinden itibaren 5 yıl geçmemiş olsa bile) 

ÖTV muafiyeti ya da indiriminden faydalanabilmek için araç seçerken dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?

 

Erdeğer Otomotiv Satış ve Servis’te tüm binek otomobil modellerinde motor silindir hacmine bakılmaksızın, hesaplanması gereken Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve diğer her türlü vergiler dâhil bedelin 303.200 TL’nin altında olması gerekmektedir.*
  *2019 yılında malul veya engellilerin taşıt alımlarında istisna hakkında ÖTV(II) sayılı liste uygulama genel tebliğinde değişiklik (5 seri no'lu) tebliğ esas alındı.