Biz Sizi Arayalım

2021 Güncel Trafik Cezaları ve Tutarları

21.04.21 Tarihinde yayınlandı.

2021 Güncel Trafik Cezaları

 Trafik cezası, trafiğin düzenini sağlamak için konulmuş kurallara uyulmaması halinde ceza koduna göre uygulanan idari para cezalarıdır. Trafik cezalarının ayrıntılarının belirlenmesi için her bir trafik cezasına özel trafik ceza kodu verilmiştir. Trafikte bu kuralları çiğneyen sürücülere belirlenmiş olan özel trafik ceza kodları ile birlikte ceza kesilir. Her trafik cezasının bir erken ödeme indirimi bulunuyor. 15 gün içerisinde ödenen cezanın fiyatı üzerinden %25 erken ödeme indirimi uygulanır.

Trafik cezaları nereye ödenir?


Vergi dairesi, anlaşmalı banka şubeleri veya PTT’ye giderek aracın üzerine kayıtlı olduğu kişinin T.C. kimlik numarasını vererek trafik cezasını ödeyebilirsiniz.

Başka şekilde internet üzerinden de trafik cezası sorgulama ve ödeme yapabilirsiniz:
• E-Devlet’te “Trafik Para Cezası Sorgulama ve Ödeme” sayfasından,
• Gelir İdaresi Başkanlığının hizmeti olan İnteraktif Vergi Dairesi internet sitesinden “MTV ve Trafik Cezası Ödeme” sekmesini tıklayıp T.C. kimlik numarası ve araç plakasını girerek,
• Veya Gelir İdaresi Başkanlığının anlaşmalı olduğu bankaların internet sitelerinden ya da mobil uygulamalarından trafik cezası sorgulama ve ödeme işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Trafik cezası indirimi ne kadar ve indirimden nasıl yararlanılır?


Trafik cezasının kesildiği günden itibaren 15 gün içerisinde ödeme yaptığınız takdirde %25 indirimden yararlanabilirsiniz. 15 günü geçen ödenmemiş trafik cezalarında indirim hakkı bulunmaz ve ödenmediği takdirde her ay %5 faiz eklenerek artar.

Trafik cezasına itiraz süresi ne kadardır?


Trafik cezası 2 şekilde kesilebilir: Plakaya yani radar sistemleri ve Kent Güvenlik Yönetim Sistemleri (Mobese) kameraları tarafından kesilen veya çevirme yapan trafik polisinin yüz yüze ceza yazması şeklindedir. Trafik cezası plakaya kesilmişse, itiraz süresi cezanın tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gündür. Ancak trafik memurunun yüz yüze kestiği trafik cezalarında tebliğ tarihi aynı gündür ve 15 günlük itiraz süresi hemen başlar.

Trafik cezasına itiraz nereye yapılır?


Trafik cezalarına itirazlar 15 gün içinde Sulh Ceza Mahkemesi'ne yapılır. İtiraz edebilmek için önceden belirli evrakları hazırlamamız gerekir. Bunlar;
• Dava dilekçesi,
• Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı fotokopisi,
• Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Tebligatı fotokopisi,
• Ruhsat fotokopisi,
• Kimlik ve ehliyet fotokopisinin ibraz edilmesi gerekir.

Hangi durumlarda trafik cezasına itiraz edilmeli?


• Radar uyarı levhası olmayan bölgelerde yazılan radar cezalarına itiraz edebilirsiniz.
• Herhangi bir fotoğraf veya delil olmadan yalnızca ceza tutanağının gönderildiği cezalara delil yoksunluğu sebebi ile itiraz edebilirsiniz.
• Yol veya trafikten kaynaklandığını düşündüğünüz durumlarda gönderilen cezalara itiraz edebilirsiniz.
• Alkollü olmadığınız halde promil sınırında alkollü çıkıp yazılan cezalara itiraz edebilirsiniz.
• Belediyenin yeteri kadar otopark yeri tahsis etmemesine rağmen, şehrin büyük bir kısmını kapsayacak şekilde bir park yasağı uygulanmış ve siz de bu durumda ceza almışsanız, kesilen park cezasına itiraz edebilirsiniz.

Trafik cezasına itiraz için ücret ödenmesi gerekir mi?


Trafik cezasına itiraz başvurusu işlemlerinde herhangi bir ücret ödenmez. Ancak yapılan itiraz olumsuz değerlendirilirse, ödenecek trafik cezasının yanı sıra mahkeme masrafları da itiraz eden kişi tarafından karşılanır. Eğer mahkemenin ardından itiraz haklı bulunursa vatandaşın ödediği ceza miktarı tarafına iade edilir.

Trafik cezasına itiraz kaç günde sonuçlanır?


Trafik cezasına itiraz sürecinde duruşma olmaz ve mahkeme kararı tarafınıza tebligat ile bildirilir. Yetkili Sulh Ceza Mahkemesi'nin yoğunluğuna bağlı olarak itirazın sonuçlanma süreci de değişkenlik gösterir. Dolayısıyla trafik cezası itirazının kaç günde sonuçlanacağı konusunda kesin bir ifade kullanmak mümkün değildir. Mahkemenin yoğunluğuna bağlı olarak itirazın sonuçlanması 2-3 aylık bir zaman dilimine kadar uzayabilir.

 

→Aşağıdaki linkte tüm trafik cezaları ve ödenmesi gereken tutarlar yer almaktadır. Ayrıca 15 gün içerisinde ödenmesi halinde %25 indirimli fiyatları da belirtilmiştir.

2021 Güncel Trafik Cezaları

Araç sigortaları ile öngörülemez durumlara karşı Erdeğer Sigorta ile güvendesiniz

Trafik kurallarına uymak, güvenli bir sürüş için olmazsa olmaz. Fakat bazen trafik kurallarına uygun ve güvenli bir sürüş gerçekleştirseniz de trafikteki diğer sürücüler ya da yol koşulları nedeniyle ne yazık ki tatsız durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bu gibi durumlara karşı aracınızı, kendinizi, sevdiklerinizi, trafikteki diğer araç ve bireyleri, maddi-manevi güvence altına almak için Erdeğer Sigorta sizinle!

Kaza durumunda karşıdaki aracın hasarlarını limitler ve teminatlar dâhilinde karşılamayı amaçlayan Zorunlu Trafik Sigortası ve aracınızı korumak için size yardımcı olan Kasko Sigortası kötü zamanlarınızda size güvence sağlayabilir.

Detaylı bilgi için 0224 267 0203 – Erdeğer Sigorta arayarak bize ulaşabilirsiniz.